YIKAMA HİZMETİ

EPC firmalarının  anahtar teslim olarak kurmuş olduğu Güneş Enerjisi Santrallerinin izleme, bakım&onarım faaliyetleri Garam Group çatısı altında faaliyet gösteren Garam Enerji tarafından yürütülmektedir.

Bilindiği üzere kurulum süresince EPC Firmalar yatırımcılara performans garantisi vermektedir. Panel kirliliğine bağlı kayıplar simülasyonlarda bölgeye bağlı olarak genellikle %3-%5 civarında öngörülmektedir.

YIKAMA

GÜNEŞ ENERJİ SANTRALLERİNDE

PANEL TEMİZLİĞİ NEDEN ÖNEMLİ?

Güneş Enerjisi Santrallerinin (GES) ekonomik ömürleri 25 yılın üzerinde kabul edilmekte ve yapılan finansal analizlerde bu süre göz önünde bulundurulmaktadır. 25 yıl boyunca enerji üretecek bir sistemin güç verimliliğindeki çok küçük değişimlerin, katlanmış olarak yıllar içindeki etkisi önemli seviyelere çıkmaktadır.

GES verimliliğini üretilen enerjideki kayıplar belirler. GES kayıpları çevresel koşullardan tasarıma, kullanılan malzemeden işçiliğe, panel yüzey kirliliğinden tozlanmaya kadar birçok faktöre bağlıdır ve hem yatırımcılar hem de uygulamacılar tarafından iyi analiz edilmelidir.

Güneş panelleri, barındırdığı silikon hücreler sayesinde üzerine düşen güneş ışığını doğrudan elektrik enerjisine çeviren modüler yapılardır. Fotovoltaik prensibine göre çalışan güneş panellerinin üzerine güneş ışığı düştüğünde panel uçlarında doğru akım üretilir. Her bir güneş panelinin değeri, kullanımı sırasında ürettiği güç tarafından belirlenir.

 Monokristal, Polikristal ya da Amorf yapıda olabilen güneş panellerinin verimleri yüzde 5 ile yüzde 20 arasında değişmekte olup, en yüksek verime sahip olan türü Monokristaldir. Paneller, ortam koşullarının elverişli ve yüzeyinin temiz olması durumunda nominal güçlerini üretebilirler.

Bu verimlilik oranı zamanla panellerin üzerinde toz, kir, polen, kuş dışkısı ve çeşitli partiküllerin birikip yapışmasıyla azalır. Kirli ve tozlu bir ortamda kurulan ve sürekli açık alanda kalan güneş panelleri bu gibi sebeplerden ötürü güç yeteneğini yüzde 30’a kadar azaltabilir. İdeal güneş panelleri maksimum verimlilik için düzenli aralıklarla temizlenmeli ve bakımı yapılmalıdır. Fotovoltaik sistemlerde amaç; verimliliği maksimum tutup, bakımın ve maliyetin en aza indirilmesidir.

FOTOVOLTAİK SİSTEMLERDE AMAÇ; VERİMLİLİĞİ MAKSİMUM SEVİYELERDE TUTABİLMEKTİR.

PANEL YÜZEYİNİN KİRLENMESİNE NEDEN OLAN ETKENLER;

 • Bitişik ağaçların yaprakları, tohumları, iğneleri, reçineleri ve organik salgıları

 • Polen ve çiçek tozlarının panel üzerine yapışması

 • Endüstriyel hava kirliliği sonucu is ve kurum ısıtma-soğutma ve iklimlendirme sonucu çıkan is ve kurum

 • Stabilize yolların tozu ve egzoz gazı, demiryolu hatlarının etkisi

 • Börtü böcek ve kalıntıları

 • Kuş pislikleri (Hücrelerin aşırı ısınmalarına neden olur) 

 • Deniz kenarlarında, tarım arazilerinde ve hayvan çiftliklerine yakın yerlerde tuz ve amonyak izleri

 • Uygun olmayan ekipman ve personel ile yapılan temizlik sonucu oluşan kırılma, mikro çatlama ve kimyasal kullanımı sonucu korozyon.

 

Güneş enerji santralleri photo voltaic panel temizliği konusu her geçen gün önem kazanmakta, yatırımcılar ve tesisi yapan EPC firmaları bu konuda çözüm aramaktadırlar. Bazı firmalar ise bu konuya hiç önem vermeyerek, işi zamana bırakıp tesisin yağmurla temizleneceğini zannetmekte ve büyük bir hata yapmaktadırlar. Tesisin düzenli aralıklarla, profesyonel makine ve ekipmanla temizlendiği takdirde nominal güçte uzun yıllar enerji üreteceği konusu çok az sayıda kişi tarafından bilinmektedir.

GES temizliği zannedildiği gibi kolay-basit ve masrafsız bir iş değildir. Birtakım riskleri de beraberinde getirmekte ve yüksek riskli işler kategorisine girmektedir. Zira temizliğin yapıldığı yerde 1000 VOLT yüksek gerilim vardır. Yurt dışında bir tesisin temizlik ve bakımına, yıllık ürettiği elektriğin yüzde 10’u kadar bir bütçe ayrılmaktadır. Ülkemizde ise çevre kirliliğinin PV panellerin enerji üretimine etkisi konusunda bir araştırma yapılmadığından, yağan yağmurların santralleri temizleyebileceği düşünülmekte ve bu önemli konuya hiç bütçe ayrılmamaktadır.

Bölgemizde faliyet gösteren güneş enerji santrallerinde var olan panellerin çerçeve diplerinde son yıllarda küresel sorunlardan dolayı oluşan yağış azlığı nedeniyle panel yüzeyinden tam atılamayan kum ve toprak kalıntıları çerçeve arasına girerek çerçeve ile hücreyi birbirine tutan slikona zarar verip panelin yapısını bozmaktadır. Bu durumu önlemek için bahsi geçen sorunun yaşandığı sahalar ivedi bir şekilde yıkama işlemi yapılarak biriken kum ve toprak birikintisinin temizlenmesi gerekmektedir.

ÇERÇEVE KENARLARINA

TOPRAK BİRİKMESİ OLAYI

 • Traktör önü yıkama makinası resimde de görüldüğü gibi traktör önüne monte edilerek arkasındaki IBC tankındaki su ile  yıkama yapmaktadır.

 • 5.10 mt uzunluğunda panel yüzeyine zarar vermeyen bir fırçaya sahip olup aynı zamanda fırça uzunluğu sahadaki panel dizilimine göre değiştirilebilmektedir.

 • Fırçanın monte edilmiş olduğu ana kolon üzerinde su püskürtme vazifesi yapan su emzikleri arkada IBC de bulunan solüsyonlu suyun pompa yardımıyla  fırça ile parelel olarak panel yüzeyine verilmesini sağlar.

 • Traktörde ilaveten yaptırmış olduğumuz sürüngen vites özelliği mevcut olup traktör gayet yavaş bir yıkama işlemi yaparak panel yüzeyini iyice kirlerden arındırmaktadır.

 • Traktörün ve makinanın değişik yerlerine ilaveten ekletmiş olduğumuz hareket kırıcı pistonlar vasıtasıyla yerdeki olası bir taş, çukur, tümsek vb. engel arz eden durumlardan dolayı oluşacak sarsıntıyı makinaya yansıtmayarak panelin bu sarsıntıdan zarar görmesi engellenmiş olur.

 • Traktör özellik olarak sınıfındaki diğer traktörlerden çok çok daha dolu bir pakete sahiptir.

 • Yıkama makinası dünya standartlarında üretim yapan çoğu panel firması ile anlaşmaya varmıştır panele zarar vermemediği anlamında resimde de görüldüğü gibi dünyanın en hassas panellerinden birisi olan First solar panele yıkama işlemi uygulanmaktadır.

YIKAMA MAKİNASI  İLE İLGİLİ  TANITIM

Resim6.png
Resim2.png

This letter is to confirm the SunBrush Cleaning system meeting the requirements of the First Solar Module Cleaning Application Note PD-5-804 Rev. 1.3. Thus it may be used in combination with the First Solar FS-Series 2, FS-Series 3, and FS-Series 4 modules. This cleaning solution is not approved for use with FS-Series 4 ARC modules or any future FS ARC modules unless otherwise noted.

First Solar warrants its FS-Series 2,3, and 4 modules according to the First Solar Module Warranty Terms & Conditions (PD-5-102-EU) provided the modules are installed, operated and serviced as described in the First Solar User Guide (PD-5-200, “User Guide”) and in the System Design and Application document (PD-2-303, “SDA”). First Solar does not warrant against breakage, damage, wear or module performance issues that are determine to be caused by a cleaning process. For this reason, the Confirmation of Conformity is not a guarantee of Warranty.

Approval of the above listed cleaning process or apparatus is based upon and in accordance with the datasheet or specification supplied to First Solar effective at the time of issuance of this Confirmation. Changes in the cleaning process specifications or cleaning processes nullify this Confirmation of Conformity. First Solar reserves the right to change the approval requirements for the Module Cleaning Application Note as well as a possible revocation of the Confirmation of Conformity.

FIRST SOLAR YIKAMA MAKİNASI İLİŞKİSİ

Güneş Enerji santrallerinde yapılan işlemlerin çoğu bilinçsizce santralde kullanılan ekipmanların garanti dışı kalmasına neden olmaktadır. Bunların en başında ise panellere yapılan yanlış işlemler söz konusudur. Yapılan bu işlemlerinde en başını yanlış yıkama yöntemi gelmektedir.bundan dolayı yaptığımız yıkma işleminde kullanılan makine olan yıkama makinasının CABA GROUP sahalarının tamamında kullanılan FIRST SOLAR marka panel firması ile yaptığı bir anlaşma vardır bu anlaşmanın bir kısmı aşağıda yer almakta olup tamamı farklı bir pdf dosyası olarak ekte sunulmaktadır.

Resim7.png
Bize Ulaşın

Gönderdiğiniz için teşekkür ederiz!